Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

Fjala e deputetit Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, mbajtur nė mbledhjen e Kuvendit tė Kosovės ku ėshtė diskutuar pėr programin  e Qeverisė

Nė mbledhjen e 22 dhjetorit tė Kuvendit tė Kosovės qė kishte nė rend pune zgjedhjen e zėvendėsministrave, diskutimin e Programit tė Qeverisė sė Kosovės, caktimin e Grupeve Parlamentare deputeti i Kuvendit tė Kosovės, - kryetar i LPK-sė Emrush Xhemajli, duke shprehur vullnetin e LPK-sė, abstenoi nė dy votimet e para, ndėrsa ishte pro komisioneve parlamentare. Nė pikėn lidhur me Programin e Qeverisė deputeti i LPK-sė mori pjesė nė debat, brenda minutazhit tė paraparė nė rregullore tė Kuvendit. Nė vijim po japim nė tėrėsi fjalėn qė mbajti z.Xhemajli.

►►► QĖNDRIMI I LPK- PĖR PROGRAMIN E QEVERISĖ SĖ KOSOVĖS 2004-2008

 

I  nderuari Kryesues,

Tė nderuar deputetė,

I nderuari Kryeministėr,

 

LPK e pėrgėzon Qeverinė e Kosovės qė ka arritur nė njė afat tė shpejtė tė sjellė nė Kuvend pėr shqyrtim Programin e Qeverisė sė Kosovės pėr vitin 2004-2008. Kjo ėshtė njė praktikė pėr t'u pėrshėndetur.
LPK ėshtė pėrcaktuar qė t'i rezervojė vetes tė drejtėn qė tė aprovojė tė gjitha pjesėt konkrete tė Programit tė Qeverisė qė i vlerėsojmė tė drejta. Mirėpo, do tė kundėrshtojmė veē e veē pjesėt e programit qė i konsiderojmė tė dėmshme pėr interesin e vendit.
Nga pjesėt programore qė pajtohet LPK ėshtė pėrpunimi i ligjit nė procedim pėr dėshmorėt, invalidėt e veteranėt e luftės ēlirimtare. Gjithashtu pėrkrahim listėn e ligjeve qė ka afruar Qeveria si shtesė tė Programit duke shpresuar qė ndėrkohė tė shtohen dhe ligje tė tjera tė nevojshme.
Nė veēanti pėrkrahim pjesėn ku flitet pėr angazhimin e Qeverisė pėr regjistrimin e popullsisė si dhe pjesėt qė i kushtohen diasporės etj.
Mendojmė se  Programi i Qeverisė duhet tė plotėsohet edhe me kėtė pjesė: Qeveria e Kosovės duhet tė inicoi procedurėn para organeve tė drejtėsisė kundėr pjesėtarėve tė okupatorėve dhe bashkėpunėtorėve tė tyre qė bėnė masakrat mbi popullsinė civile nė Kosovė.
LPK nuk pajtohet me pjesėn ku flitet pėr statusin e vendit dhe standardet. Standardet, Kosovės nuk i janė afruar si instrument zhvillimi, qė do tė ishte e dėshirushme por si pengesė pėr zhvillimet politike. Duke synuar me ēdo kusht arritjen e standardeve para statusit, vendi vazhdon tė shkojė drejt stagnimit dhe bllokimit tė plotė. Standardet janė ato qė do tė jetė vėshtirė tė arrihen edhe njė kohė tė gjatė, sepse ato varen nga zhvillimi ekonomik. Ndėrsa statusi politik i Kosovės ėshtė diēka qė arrihet menjėherė, por qė po pengohet pėr arsye tė mungesės sė vullnetit politik qė rrėnjėt i ka jashtė Kosovės.
Qeveria e Kosovės ka shprehur gatishmėri qė tė diskutojė marrėdhėniet bilaterale dhe ēėshtjet e hapura me Qeverinė e Serbisė. LPK mendon se kjo ėshtė e gabuar pasi nė bisedime duhet tė pėrfshihen tė gjithė fqinjėt dhe ndėrkombėtarėt pėr tė pėrcaktuar fillimisht pozitėn nga e cila Kosova do tė bisedojė me tė tjerėt. Ēėshtja e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje bilaterale, por ēėshtje ndėrkombėtare.
Disa herė nė tekstin e programit tė Qeverisė pėrmendet termi "Kosovarėt" dhe "institucionet kosovare" (shih faqe 3, pasuesi i parė dhe i dytė). Nė fakt kemi tė bėjmė me qytetarėt e Kosovės dhe institucionet e Kosovės. Ky ėshtė fjalori ideologjik dhe politik i disave nė Kosovė qė po pėrpiqen tė krijojnė komb tė ri, kombin kosovar. Kjo ėshtė antihistorike. Tash ėshtė koha e integrimeve dhe jo e kundėrta, andaj kėto terme nuk e kanė vendin nė programin e qeverisė.
Nė fund edhe disa vėrejtje qė kanė tė bėjnė me pėrmbajtjen e tekstit.
Disa pjesė tė programit nė fakt paraqesin njė doracak teorik tė pėrgjithėsuar, plot fraza jo konkrete. (Mė e theksuar nė f. 13. 14.15.)
Disa pjesė tjera tė Programit janė evidentim dėshirash, nevojash dhe parakushtesh qė nė fakt nuk e kanė vendin nė Programin e Qeverisė. Programi i njė qeverie pėrfshinė atė ēka do tė bėjė qeveria gjatė mandatit jo tė pėrshkruaj gjendjen e vendit apo ēka do tė dėshironte tė bėjė (Mė qartė shih faqe 12, privatizimi, pastaj f. 14 pasusi 2, 3 dhe 4, si dhe faqen 25).

Ju falenderojė pėr vėmendje!

Prishtinė, 22 dhjetor 2004

 

kthehu


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

........


Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli

 

U lind mė 1 maj 1959 nė Komogllavė tė Ferizajit. Shkollėn fillore e ka mbaruar nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Ferizaj. Gjatė vitit 1976 i takon grupit ilegal tė nxėnėsve. Gjatė kohės sa ishte student i letėrsisė shqiptare dhe artit figurativ, dega e pikturės nė Prishtinė (1979), arrestohet nga okupatori serb dhe dėnohet me 3 vjet e gjysmė burgim pėr ēėshtje politike. Dėnimin e vuajti nė Mitrovicė tė Sremit. Pas burgut hyn nė organizimet e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (nė atė kohė LRSHJ-sė). Mė 7 janar 1984 i ikėn policisė qė kishte shkuar nė shtėpinė e tij pėr ta arrestuar sėrish dhe kalon nė ilegalitet. Nė prill tė atij viti arratiset dhe vendoset nė Zvicėr. Gjatė kohės sa qėndroi nė mėrgim, tri vitet e para ishte anėtar i redaksisė sė “Zėrit tė Kosovės” dhe ka hapur disa ekspozita personale dhe kolektive tė pikturės. Ndėrsa nga viti 1987 zgjedhet sekretar i LPK-sė, Dega Jashtė Vendit. Nė vitin 1991-1993 ishte delegat i Degės sė LPK-sė Jashtė Vendit nė Mbledhjen e III-tė, pėrkatėsisht IV-tė, qė u mbajtėn nė Ujmirė tė Drenicės dhe nė Prishtinė. Nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė nga fillimi i punės sė saj mė 1994. Nga maji i vitit 1998 deri nė fund tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės ishte ndihmėskomandant pėr administratė tė pėrgjitshme nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Mė 1999 okupatori serb e dėnoi, nė mungesė, mė 15 vjet burg. Mė 28 Nėntor 1999 u vetėdemobilizua nga TMK-ja dhe kaloi prapė nė jetėn politike. Nė Kuvendin e V-tė tė LPK-sė, mbajtur nė korrik tė vitit 2000, delegatėt e zgjodhėn kryetar tė LPK-sė. Mbėshteti politikisht luftėn e armatosur ēlirimtare tė pjesėve tė popullit shqiptar nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni. Jashtė ēdo rregulloreje legale u hoq nga lista zgjedhore pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės nė zgjedhjet e vitit 2001. Nė vitin 2001 nė mbledhjen e VI tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė, gjithashtu edhe nė vitin 2004 nė Mbledhjen e VII tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė. Ėshtė i martuar, babė i tre fėmijėve. Jeton nė Prishtinė. Nga gjuhėt e huaja flet frengjishten dhe gjuhėn qė e mėsoi nė burg.