Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

HPrishtina

Mekuli.com

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

Prishtinė, 15 dhjetor 2005

I nderuari Kryetar i Kuvendit,

I nderuari Kryeministėr,

Tė nderuar kolegė deputetė,

E pėrgėzoj qeverinė dhe veēanėrisht Ministrinė pėrkatėse qė ka sjellė nė Kuvend pėr shqyrtim shumė mė herėt se herėn e kaluar projektbuxhetin e Kosovės pėr vitin vijues.

Tė gjithė neve dhe nė veēanti qeverinė duhet ta shqetėsojė gjendja nė rėnie e buxhetit tė Kosovės. Nė kushtet e tashme me kėtė buxhet nuk mund tė flasim pėr perspektivė tė mirė dhe pėr zhvillim.

Ėshtė pėr tė shqetėsuar njė buxhet qė tė hyrat nga tatimet e brendshme mezi kapin shumėn 126 milion, ndėrsa dogana vazhdon tė jetė burimi kryesor i Buxhetit tė Konsoliduar tė Kosovės prej 425 milion Euro.

Fuqitė e rezervuara me buxhetin e varfėr por zemėrgjere tė Kosovės ndaj tyre punojnė pa pyetur askėnd me hiq mė pak se 200 milion Euro kundrejt Qeverisė qė i mbeten tė punojė me 330 milionė.

Sikurse tė ishte ndjekur njė praktikė e stimulimit mė tė madh tė prodhimit vendor, edhe ashtu tė vogėl, dhe tė shikohen mė mirė se si sillen tatimmbledhėsit ndaj tyre, dhe nė anėn tjetėr tė ndaleshin veprimtaritė e jashtėligjshme qė dėmtojnė ekonominė do tė ishte njė situatė tjetėr buxhetore. Por, si duket, Qeveria jonė ka pasur shumė vėshtirėsi e shqetėsime qė i ka shkaktuar vetės dhe shumė standarde pėr tė plotėsuar qė i kanė vėnė nga jashtė dhe nuk ka pasur kohė tė thellohet nė politikat qė rrisin buxhetin e vendit.

Nė bazė tė Projektbuxhetit tė afruar AKM-ja ėshtė njėra nga shpenzuesit mė tė mėdha buxhetor edhe pėr vitin 2006. Pjesa e mjeteve qė i janė ndarė Privatizimit  mbi 3 milion e 300 mijė euro ėshtė e panevojshme qė tė merren nga Buxheti i Konsoliduar i Kosovės. Tashmė janė privatizuar shumė ndėrmarrje pėr ēka AKM-ja ka marrė mjetet nga shitja. Pėr kėto mjete nuk ka kurrfarė transparence. Mendoj se njė pjesė e kėtyre mjeteve duhet tė ndahen qė tė vazhdojė privatizimi i mėtejmė. Ndėrsa shuma e cekur mė larte e Buxhetit tė Konsoliduar t'i kalojė Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies sociale dhe tė dedikohen me zė tė veēantė pėr familjarėt e dėshmorėve, dhe invalidėt e luftės sė UCK-sė, meqenėse ndėrkohė po shpresojmė se nuk do tė sabotohet mė tutje nxjerrja e ligjit pėr kategoritė e mėsipėrme.

Siē nuk ėshtė e drejtė forma e tashme e pushtetit lokal po kaq e padrejtė ėshtė edhe ndarja e granteve pėr komunat e tashme. Kjo ndarje ėshtė nė dėm tė komunave me numėr mė tė madh tė banorėve.

Tė gjithėve na kujtohet debati pėr reformimin e pushtetit lokal. Atėbotė qe thėnė se pilot komunat nuk kanė implikime buxhetore sepse ato deri sa tė jenė pilot do t'i financojė bashkėsia ndėrkombėtare. Unė jam befasuar kur kam parė nė Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės se kėto pilot eksperiment projekte i janė vėnė nė barrė buxhetit tė Kosovės i cili edhe ashtu ka pėsuar rėnie.

 

 

 

 

| kthehu |


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova